menusearch
mamasen.ir

45 نامزد با 45 سناریوی مختلف‌

جستجو
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ | ۴:۲۳:۵۷
۱۴۰۲/۸/۲۰ شنبه
(0)
(0)
45 نامزد با 45 سناریوی مختلف‌
45 نامزد با 45 سناریوی مختلف‌

۴۵ نامزد انتخاباتی/۴۵ سناریو؟!

 

✓ بر اساس تحولات سیاسی و انتخاباتی چند ماه اخیر، در حوزه انتخابیه ممسنی و رستم تعداد نامزدها از۱۰۶ نفر پیش ثبت نام به۶۷ ثبت نام نهایی کاهش یافت و نهایتا پس از بررسی و اعلام نظر نهایی هیات اجرایی تعداد ۴۵ نفر با تایید صلاحیت به مرحله استانی راه یافته اند.

✓ با توجه به کثرت نامزدها در این دوره از انتخابات، آینده پژوهی و تدوین سناریوهای ممکن در رابطه با سبد آرا هر یک از کاندیداها با چالش بنیادین مواجه شده، به طوری که سخن به میان آوردن از۴۵ سناریو کاری بس دشوار و پیچیده است. به نظر می‌رسد چنین کار سترگی از حوصله و توان تحلیلگران سیاسی و انتخاباتی خارج باشد، اما آنچه بدیهی به نظر می‌رسد، حداقل با یک حساب سرانگشتی می‌توان به این نتیجه دست یافت که با حضور چنین تعداد کثیری از نامزدها در چارچوب طوایف و تیره های مختلف، شاهد توزیع آرا در۴۵ سبد رای خواهیم بود که عمدتا محدود به بسته های رای روستایی(زادگاه هر یک از کاندیداها) باشند و بسیاری از آنها از وزن چندانی برای اخذ آرا فراروستایی برخوردار نباشند و در بهترین حالت ممکن در سطح تیره و نه طایفه کنش گری نمایند.

تحت چنین شرایطی آرا تعداد محدود نامزدهایی که در سطح طایفه ای و فراتر از آن کنش گری دارند، تحت الشعاع سبد رای های کوچک روستایی سایر نامزدها قرار خواهد گرفت.

✓ از این حیث به نظر می‌رسد هیچ کدام از نامزدها در مرحله اول انتخابات حدنصاب لازم را کسب نخواهند کرد، به ویژه آنکه شواهد علمی، میدانی و آمار و ارقام ادوار مختلف انتخابات در حوزه انتخابیه ممسنی و رستم گویای آن است که پایگاه رای حزبی تاثیر بسیار اندکی در معادلات انتخاباتی این حوزه انتخابیه دارد و از این منظر نیز نمی‌توان از پیروزی قاطع یک نامزد در مرحله نخست دور دوازدهم سخن به میان آورد. در این میان می‌توان به صف آرایی نامزدها در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره نمود که سه چهره اصلی آن کارزار انتخاباتی شامل مثلث«مرادی»، «گودرزی» و «انصاری» علی رغم رقابت نفس گیر(طایفه ای و تا حدودی حزبی) طی دهمین دوره انتخابات با وجود۱۳ نامزد انتخاباتی قادر به پیروزی در مرحله نخست نشدند و سرنوشت انتخابات در مرحله دوم مشخص گردید.

✓ بر این اساس به نظر می‌رسد با ریزش تعداد نامزدهای تأیید صلاحیت شده در سطح استانی و نهایتا شورای نگهبان بهتر بتوان به تجزیه و تحلیل سبد آرا و تدوین سنایورهای ممکن در رابطه با میزان بخت و اقبال هر یک از آنها برای پیروزی در این کارزار پرداخت.